Arsa Yatırımında İdeal Bekleme Süresi Nedir?

Arsaların birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Arsa yatırımı yaparken beklentilerinizi karşılayacak şekilde tercih yapmalısınız. Dolayısıyla bekleme süresi bölgeden bölgeye ve arsanın özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Peki, arsa yatırımında ideal bekleme süresi nedir? Eğer yatırımında kazanç elde etmek istiyorsanız ideal bekleme süresinin en az 5 ile 10 yıl olduğunu bilmelisiniz.  Bu süreçte uzun vadeli şekilde yatırımcının düşünerek yatırım yapması gerekmektedir.

Yatırımdan yüksek oranda kazanç elde etmek için ne kadar beklemeniz gerektiğini ve arsanız için geçerli olan potansiyelin realize olması için projelerin bitmesini beklemelisiniz. Çünkü bir arsanın değeri, üst yapı projeleri, alt yapı projeleri, yollar, hastaneler, limanlar, havaalanları ve üniversiteler gibi unsurlar belirler. Bu sebeple beklenmesi gereken ideal süre 5-10 yıldır.

Arsa Yatırımında En Az 5 Yıl Beklenmeli! 

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre arsada bekleme süresinin bölgeden bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Özellikle arsa yatırımında bekleme süresi en az 5 yıldır. Eğer 5 yıl beklemek istemiyorsanız farklı yatırım araçlarını tercih edebilirsiniz. Ancak hiçbir yatırım kısa sürede kazanç sağlamaz. Her zaman uzun vadeli yatırımlar kazanç sağlar.

Çocuğunuz doğduğu zaman bir arsa aldığınızı varsayalım. Küçük bir servetin kaynağı olan arsanız, çocuğunuz üniversite çağına geldiğinde ciddi anlamda değerlenir ve büyük bir servet kaynağı olur. Bu sebeple arsa yatırımında en az 5 yıl beklenmesi öneriliyor.

Arsa Yatırımı Mantıklı Mı? 

Günümüzde arsa yatırımı yapmak oldukça mantıklı bir iş! Kazanç sağlamak ve uzun süreli yatırım yapmak isteyenler arsa satın alabilir. Ancak doğru zaman, doğru lokasyon ve uzun vadeli bekleyiş gerekmektedir. Yüksek kazanç sağlamanın en popüler yollarından biri arsa yatırımıdır. Ancak arsa yatırımı yapmayı planlıyorsanız uzun vadeli bir strateji geliştirmelisiniz.

Paranızı doğru şekilde değerlendirerek ileride kazanç sağlamak istiyorsanız arsa yatırımı yapabilirsiniz. Potansiyel açısından getirisi yüksek bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Birikiminizi değerlendirmek ve paranızı doğru şekilde kullanmak istiyorsanız doğru zamanda ve doğru bölgede arsa için yatırım yapabilirsiniz.

Arsa Yatırımında Nelere Dikkat Edilmeli? 

Arsa yatırımında dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle arsanın bulunduğu yerdeki imar planları oldukça önemlidir. Bir arsa almadan önce muhakkak gidip görmelisiniz. Aynı zamanda arsanın tapu senedi kadastro bakımdan kontrol ederek pafta, ada ve parseli belirten arsanın almak istediğiniz arsa ile aynı olduğundan emin olmalısınız. Bununla beraber belediyeden geçmiş senelere ait emlak verginin olup olmadığının kontrolünü yapmalısınız. Sizlere kısaca arsa yatırımında nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Ø  Toplam büyüklük

Ø  İmar durumu

Ø  Arsanın bulunduğu bölgenin gelişimi

Ø  Arsanın konumu, ulaşım imkanları ve çevresi

Ø  Arsa payı

Doğru Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır? 

Her arazi arsa değildir. Belediye tarafından sınırları içinde parselleme yapılan yerler "arazi" olarak tanımlanır. Doğru arsa yatırımı yaparak herkes kazanç sağlamak ister. Arsa yatırımı yaparken arsa niteliği kazanmayan yerler tercih edilmelidir. Uzun süreli yatırım türü olan arsa yatırımı, ileride yüksek fiyatta kazanç sağlar. Aynı zamanda doğru bir arsa yatırımı yaparken arsaya ait imar planını görmeden yatırım yapılmaması gerekir.

Gelişmemiş yerlerden metrekare büyüklüğünde arsa almak doğru bir yatırım olacaktır. Özellikle nüfusun yeni yeni arttığı bölgelerde konuta ihtiyaç duyuluyor. Bu sebeple nüfusu artan bölgelerden arsa almak kazançlı bir yatırım olacaktır. Arsalara yapılan konutların yanı sıra yeni ticari alanları da yapılarak bölgenin gelişimi sağlanacaktır. En doğru arsa yatırımı için sizler de gelişmemiş yerleri değerlendirerek en az 5 sene beklemelisiniz.

Bir Arsa Yatırımı Nasıl Kazançlı Yatırım Olur? 

Arsa yatırımında kısa süreli kazanç beklenmemelidir. Arsa yatırımı uzun vadede kâr elde ettiren bir yatırım türüdür. Okul, üniversite, hastane, devlet kurumları vb. yerlere yakın arsalar oldukça kârlıdır. Eğer satılık bina, villa, dükkan, iş yeri, konut ve yazlık gibi yerleri satın alıp yatırım yapacak maddi gücünüz yoksa bir arsa alarak uzun vadeli yatırım yapmayı planlayabilirsiniz.

Arsa Yatırımı Karlı Mı? 

Eğer uzun vadeli arsa yatırımı yapacaksanız kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat kazanç etmek için sabredemiyorsanız arsa yatırımı yerine başka bir yatırım türüne yönlenmelisiniz. Çünkü arsa yatırımı uzun süre istemektedir. Özellikle gelişmekte olan bölgeler de yer alan arsaları yatırım amacıyla satın alabilirsiniz. İleriki süreçte yüksek kazanç sağlamak için en az 5 ile 10 yıl beklenmesi öneriliyor.

Arsa Mı? Arazi Mi? Konut Mu? 

Hemen hemen herkesin merak ettiği konuların başında nereye yatırım yapacağı ile ilgili sorular gelmektedir. Arsa mı? Arazi mi? Konut mu? Arsa her daim karlı bir yatırım aracıdır. Özellikle uzun yıllar sabrederek beklemek kazancı katlamaktadır. Daha az riskli ve yüksek kazançlı bir yatırım türü olan arsa yatırımı, doğru yerden ve doğru zamanda yapılmalıdır. Eğer konut almaya maddi olarak gücünüz yetmiyorsa metrekare büyüklüğünde gelişmekte olan bir bölgeden arsa alabilirsiniz.

Uzmanlara göre arsa, arazi veya konut yatırımı yapacak kişilerin bankalardan düşük faiz oranları ile Türk Lirası ile borçlanması öneriliyor. Uzun vadeli yatırım araçları kazanç sağlarken, kısa sürede elden çıkarmak sizi zarara uğratabilir. Bu sebeple sabrederek arsa yatırımı yapmanız gerekiyor.

En İyi Yatırım Arsa Mı?

Arsa, uzun vadede gelir getiren bir yatırım aracıdır. Konut veya dükkan gibi yerlerde belirsiz bir zaman içerisinde fiyat artışı veya düşüşü görebilir. Fakat uzun vadede arsa her zaman değer kazanır. Özellikle imarı belli olan bir arsa, imarı belli olmayan bir arsadan neredeyse 10 kat daha değerlidir. Bu sebeple arsa yatırımı yapmayı düşünüyorsanız en az 5 yıl ile 10 yıl satmadan beklemeniz gerekiyor. 

Son Eklenen Yazılar

Çelik Ev İç Tasarımları Nasıl Olmalı?

Çelik Ev İç Tasarımları Nasıl Olmalı?

Çelik evler, günümüzde giderek popüler hale gelen modern ve endüstriyel tarzda konutlardır. Bu ...

15.05.2024
Nivars'da Uygun Fiyatlı Prefabrik Ev Modelleri

Nivars'da Uygun Fiyatlı Prefabrik Ev Modelleri

Günümüz koşullarında enflasyon nedeni ile bir ev sahibi olabilmek çok yüksek maliyetlere sebep...

14.05.2024
Çelik Konstrüksiyon Ev Ruhsatı Nasıl Alınır?

Çelik Konstrüksiyon Ev Ruhsatı Nasıl Alınır?

Günümüz koşullarında yeni bir ev sahibi olabilmenin avantajlı yöntemlerinde çelik konstrüksiyo...

14.05.2024
İletişim Formu

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun, size özel avantajlarla YENİ BİR HAYATA GEÇİN

+90
0850 305 33 69
0216 606 65 54