Tiny House Depreme Dayanıklı Mı?

Türkiye’de özellikle son dönemlerde görülen deprem yüzünden pek çok kişi kendi yaşadıkları binaların sağlamlığından endişe duyar. Bununla beraber deprem bölgesinde yaşayan kişiler Tiny House modeli evlere yönelmeye başlamıştır. Bu evler genel anlamda tek katlı ve müstakil bir şekilde tasarlanmaktadır. Bu sebeple betonarme binalara göre çok daha güvenilir gelir. Ancak kişiler bu evlerin depreme dayanıklı olup olmadığını da oldukça merak eder. 

Tiny House Nedir? 

Tiny House aslında oldukça basit yapılı modellerinden biridir. Genel anlamda kişiler minimalizm felsefesini yaşayabilmek adına bu ev modellerine tasarlanmıştır. Zamanla insanlar bu evler içerisinde çok daha rahat bir şekilde yaşamaya başlamıştır. Tiny House evler genel anlamda 10 ila 50 metre² arasındaki bir büyüklüğe sahiptir.

Evde yaşayacak kişilerin sayısı arttıkça ev büyüklüğü de artabilmektedir. Genel olarak sabit ya da tekerlekli olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. Tiny House evlerin boyutları oldukça ufaktır. Bu sebeple pek çok insana bu model ev uzak gelebilmektedir. Ancak aslında betonarme evlerde yapılabilecek her şey Tiny House evler içerisinde çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. 

Tiny House Nasıl Ortaya Çıktı?

Amerika’da Tiny House yapı modeli 2008 senesinde ortaya çıkmıştır. 2008’de yaşanan küresel ekonomi kriz nedeniyle pek çok kişi sokaklarda yaşamaya başlamıştır. Bu kriz sonucunda Tiny House model de oldukça ön plana çıkmıştır. Bu yapı aslında alternatif konut özelliği ile öne çıkmaktadır. Tiny House modeller şu an popülerliğini korumaya devam etmektedir. Deprem sebebiyle pek çok kişiye daha fazla tercih etmeye başlamıştır. 

Tiny House’un Amacı Nedir?

Tiny House evlerin en temel amacı çevre dostu, fonksiyonel ve çok daha sade bir yaşam tarzını desteklemesidir. Bu evler yaşam alanlarını azaltarak kişinin gereksiz tüketiminden kaçırmasına yardımcı olmaktadır. Aslında bu anlamda hayat çok daha basit bir hale gelmektedir. Zamanla doğa ile uyum da sağlanmaktadır.

Doğayı seven kişiler Tiny House tercih etmektedir. Taşınabilirliği ve maliyet etkinliği ile Tiny House evlerin amacı değişkenlik göstermektedir. Kişiler esnek, özgür ve geleneksel engellerini aşmak için bu evleri tercih etmektedir. Sürdürülebilir malzeme kullanımı ve enerji verimliliği sayesinde ekolojik ayak izi minimalize edilmektedir. Bu anlamda çevre kirliliğini büyük bir oranda azaltmaya amaçlamaktadır. Tiny House aslında bilinçli bir tüketimi yaşam biçimi haline gelmek isteyenlerin tercihleri arasındadır. Bu anlamda kişilere pratik ve yenilikçi bir alternatif sunmaktadır.

Tiny House Özellikleri Nelerdir?

Tiny House ev modelleri genel anlamda 10 metre² ila 50 metre² arasında tasarlanmaktadır. Tiny House modelleri banyo, mutfak, yaşam alanı ve uyku alanından oluşmaktadır. Sabit ya da tekerlekli bir şekilde inşa edilebilmektedir. Aslında kişiler tamamen kendi istek ve ihtiyaçlarına yönelik olarak her boyut, formüle şeklinde üretebilmektedir. Bu sebeple kişiler tamamen kendi zevklerine bir uygun ev tasarlar. Tiny House ev modellerinin tercih edilme sebeplerinden biri de budur.

Tekerlekli Tiny House tercihleri daha fazladır. Çünkü römork üzerine takılabilecek bir şekilde inşa edilmektedir. Bu anlamda kişiler istediği zaman evine farklı bir bölge taşıyabilmektedir. Aynı zamanda Tiny House evlerinin üzerinde bulunan güneş paneli doğaya oldukça olumlu katkılar sağlamaktadır. Tiny House yapısı popüler hale gelmeye başladı.

 Tiny House evlerin çevre dostu olması, teknolojiye ayak uydurması ve küçük olması sebebiyle insanlar sıklıkla tercih etmektedir. İnsanlar bu kadar fazla kullanmaya başladıkça depreme karşı dayanıklı olup olmadığı konusunda da orada endişeler çıkabilmektedir. Tiny House yapıların depreme olan dayanıklılıkları hakkında çok çeşitli faktör göz önünde bulundurmalıdır.

Tiny House Depreme Dayanıklı Mı?

Son dönemlerde deprem insanların korkulu rüyası haline gelmeye başlamıştır. Bu sebeple pek çok kişi Tiny House ev araştırması yapmaya başlamaktadır. Tiny House evlerin genelinde çelik altyapı desteği sağlamaktadır. Bu da aslında evlerin depreme karşı dayanıklı bir duruma getirmektedir. Tiny House deprem bölgesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Çünkü dayanıklı ve esnek malzeme kullanıldığı için deprem esnasında yıkama olasılığı neredeyse sıfırdır. Aynı zamanda içleri küçük olduğu için deprem esnasında kişilere büyük bir oranda avantaj sağlamaktadır.

Tiny House ev modellerinin tasarımı ve malzeme seçimi sayesinde depreme karşı büyük bir dayanıklılık üretmektedir. Ancak yapının dayanıklılığı depremin bölge göre riskine yönelik olarak düzenlenmelidir. Kişiler eğer deprem bölgesinde yaşayacaksa bu durumda malzeme seçimine çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü tercih etmelidir. Çelik malzemeler dışında malzemelerin yerleştirilme şekli de oldukça önemlidir. Bu sebeple iyi ve uzun süredir tecrübeli firmalar ile çalışmak önem taşır.

Deprem Sonrası Tiny House Evlerde Güvenlik

Tiny House ev modellere deprem esnasında her ne kadar güvenilir olsa da depremden sonra da güvenlik açısından pek çok konuda kişilere destek sunmaktadır. Özellikle depremden sonra betonarme binalar kullanılmaz bir hale gelirken dayanıklı ve doğru bir şekilde inşa edilen Tiny House evlerin hasarları neredeyse minimum olacaktır. Aslında kullanılan malzemenin kalitesine yönelik olarak herhangi bir hasar bile oluşmayabilir. Sadece sallanma esnasında ev içerisinde sabit durmayan eşyalar yere düşecektir.

Deprem sonrasında yaşanacak olan güvenlik oldukça önemli bir konudur. Deprem esnasında evde bulunan sakinlerinin mutlaka güvenli bir bölgeye geçmesi gerekmektedir. Tiny House yapıları depreme karşı oldukça dayanıklıdır. Aynı zamanda montaj süreci, inşaat aşamaları ve malzeme seçimleri genel olarak deprem bölgesine riskine yönelik hazırlanmaktadır.

Kişiler eğer tekerlekli Tiny House tercih edecekse bu durumda mutlaka en dayanıklı malzemelerden yapılmış olan bir ev tercih tasarlatmalıdır. Bu anlamda kişiler evini nereye taşırsa taşısın orada depreme karşı büyük bir dayanıklılık sağlanmış olacaktır.

Son Eklenen Yazılar

Tek Katlı Çelik Villa Tercih Etmeniz İçin 10 Neden

Tek Katlı Çelik Villa Tercih Etmeniz İçin 10 Neden

Çelik evler, bir yapının ana taşıyıcı sisteminde çelik malzemenin tercih edildiği yenilikçi ve...

11.06.2024
Müstakil Villa Yapacaklara Düşük Maliyetli Çözümler

Müstakil Villa Yapacaklara Düşük Maliyetli Çözümler

Müstakil bir villaya sahip olmak, bir çok kişinin hâyâlidir. Güzel ve bahçeli bir villaya sahi...

11.06.2024
Hafif Çelik Ev mi, Prefabrik Ev mi?

Hafif Çelik Ev mi, Prefabrik Ev mi?

Çatı, hazır panel duvarlar, pencere, kapı, elektrik ve su tesisat malzemeleri de dahil olmak ü...

11.06.2024
İletişim Formu

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun, size özel avantajlarla YENİ BİR HAYATA GEÇİN

+90
0850 305 33 69
0216 606 65 54