Hafif Çelik Ev mi, Prefabrik Ev mi?

Çatı, hazır panel duvarlar, pencere, kapı, elektrik ve su tesisat malzemeleri de dahil olmak üzere fabrikada üretimi yapılıp hazırlanan, parçalı bir şekilde geldiği kullanım alanında montajı yapılan ev modeline prefabrik ev adı verilir. Yine aynı sistemle ama çelik metalden üretilen evlerde vardır. Kapı ve pencereleri, elektrik ve su tesisatları gibi bütün yapı malzemeleri fabrikada hazırlandıktan sonra sevk edildiği yerde montajı yapılıp kurulumu yapılan ev modeline ise çelik ev adı verilir. Günümüzde ev yapımında en fazla edilen malzemeler arasında beton, ahşap, prefabrik ve çelik ilk sırada yer alır. Bu malzemelerin hepsi ayrı ayrı, farklı avantajlar ve dezavantajlar içerir. Bundan dolayı, en iyi ev malzemesi seçmek, istekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda değişebilir. Prefabrik ve çelik evler bazı yönleriyle ayrılır.

Her iki ev modeli de prefabrik yapı sektöründe en son ve modern teknoloji kullanımıyla üretilir. Prefabrik ev ve hafif çelik ev modelinin güvenli bir yapıya sahip olması, uzun süreli kullanım gibi dikkat çeken pek çok avantajları bulunur. Bunun yanı sıra özellikle duvar sistemleri başta yer almak üzere her iki ev modelini birbirinden ayıran başlıca farklılıkları vardır.  

Prefabrik Ev Ve Hafif Çelik Ev Kullanım Amacı Nedir?

Prefabrik evlerde çelik evler de müstakil olmaları ve uzun ömürlü konutlar olmaları ile ön plana çıkarlar. Hafif çelik ev fiyatları pahalı ve kurulum süresi daha uzundur olduğundan villa tarzında ve konforlu ev isteyenler için idealdir.  Prefabrik evler ise genel olarak yazlık gibi dönemsel konut ihtiyaçlarında tercih edilen bir modeldir. Bununla birlikte prefabrik evleri fiyatları ekonomik olduğu için tercih edip 4 mevsim güvenle kullanan birçok insan vardır. İlk olarak kullanım amacınızı belirleyip, ona göre malzeme seçimi yapmanız daha doğru olacaktır.

Prefabrik Ev Ve Hafif Çelik Evlerde Kullanılan Malzemeler

Hafif ev ve prefabrik evler malzeme açısından birbirinden ayrılır ve bunun temelinde duvar blokları yer alır. Prefabrik evlerin taşıyıcı sisteminde görsel benzerlik sebebiyle H olarak adlandırılan çelik metal direkler tercih edilir. 125 cm aralıklarla bu taşıyıcı direklere bağlanan duvar blokları ise çift yönlü ve özel betan levhayla kaplı, arada EPS dolgu malzemesinin yer aldığı panellerle yapılır. Çelik ev taşıyıcı metallerle beraber duvar bloklarının hepsinde çelik karkaslar tercih edilir. Çelik karkas duvar bloklarının içine saha montajı yapıldığı esnada taş yünü yalıtım malzemesi koyulur. Uygulama bittikten sonra duvar dış kısmı OSB ile başlayıp, nem bariyeri, M profil ve üstüne taş desen duvar kaplaması kullanılıp, iç kısmına ise alçı levha kapaması uygulanır.

Duvar bloku uygulamaları haricinde prefabrik evle hafif çelik ev arasında fark çok da fazla değildir. Pencereler, kapılar, su ve elektrik tesisatı gibi şeyler genel olarak aynıdır. Ürünlerin kalitesi de evin sağlamlığı ve kullanışlı olması üzerinde son derece etkilidir. Bu iki ev modeli de çok fazla tercih edilir.

Prefabrik Ev Mi Çelik Ev Mi Tercih Edilmelidir?

Genel olarak çelik ve prefabrik yapılar farklı ihtiyaç doğrultusunda tasarlanır. Kullanım amacı tercih edilme konusunda son derece önemlidir. Prefabrik evlerin montajı daha kısa sürer ve ekonomik fiyatlı ev isteyenler için uygunken çelik evler daha çok villa tarzında olan evlerdir. Çelik evler prefabrik evlerden daha dayanıklıdır, yangına karşı korumalıdır ama daha yüksek fiyatlıdır. Aynı zamanda montaj süresi prefabrik evlere göre biraz daha uzun olan bir ev modelidir. İki ev türü de tam anlamıyla istek ve beklentilere göre tercih edilir.

Geri dönüşüm için uygun ve çevre dostu olan hafif çelik ev modelleri uygun bir yapı malzemesine sahiptir ve bu da önemli avantajları arasında yer alır. Çelik malzemenin geri dönüşümünü yapmak son derece kolaydır ve çevreyle olan olumlu etkisi sebebiyle en çok tercih edilen yapı malzemelerinden biri haline gelmiştir ve daha çok tercih edildiği söylenebilir. Esnek tasarıma sahip olan prefabrik ev modelleri daha uygun fiyatları tercih edenler tarafından ilgi görür.

Prefabrik Ev ve Hafif Çelik Ev Arasındaki Farklar Nelerdir?

- Hem prefabrik ve hem de hafif çelik evler istediğiniz zaman sökülüp takılabilirler. Evin sökülmesi ya da yeniden takılması sırasında bazı olumsuz durumlar söz konusu olabilir.

- Isı ve ses izolasyonu olarak çelik yapılar, prefabrik yapılara kıyasla daha çok avantaja sahiptir.

- Konteyner gibi evlerde taşıyıcı olarak duvar panelleri görev yaparken, çelik evlerde aynı görevi çelik karkas duvar kolon ve panelleri yapar.

- Depreme karşı dayanıklı oldukları için, hem ülkemizde hem de deprem kuşağında olan  diğer yerleşim yerlerinde her geçen gün daha fazla ilgi görür. Ancak prefabrik evler çelik evlere göre daha dayanıksız ve daha kısa ömürlüdür. Düzenli bakim yapılmadığı zaman aşınmalar görülebilir. Çelik evlerin özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Çelik yapılar, her türlü hava koşulu ve iklim şartına dayanıklı olan ürünlerdir.

- Kurulum açısından bakıldığında, prefabrik evler çelik evlere göre daha kısa sürede biter.

Deprem Dayanıklılığı Açısından Hafif Çelik Ev Mi Yoksa Prefabrik Ev Mi İyidir?

Hafif çelik ev ya da prefabrik evlerde kullanım alanının neresi olacağına karar verilirken deprem gibi faktörlerinde göz önüne bulundurularak üretime başlanması gerekir. Bazı hesaplamalar sonucunda evin bulunduğu bölgede deprem tehlikesinin olup olmadığı çok kısa bir süre de anlaşılacaktır. Bu da prefabrik evleri ve çelik evleri çok daha güvenli bir hale getirir. Çelik, son derece dayanıklı yapı malzemelerinden biridir. Yüksek dayanıklılık özelliği sayesinde depreme karşı dayanıklı yapılar yapılabilmesi için son derece ideal bir seçenektir. Çelik yapılar deprem esnasında esneklik sağlarlar ve sarsıntıları emip binanın hasar görmesine engel olurlar. Bu nedenle depreme dayanıklılık konusunda hafif çelik evler tercih edilmelidir.

Hafif Çelik Ev Ve Prefabrik Evlerin Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Son yılların en çok tercih edilen evlerinden biri olan prefabrik ve hafif çelik evler kullanım süresi olarak değerlendirme yapıldığında tamamen birbirinden farklıdır. Üretim yapan firmalar bu konuyla alakalı olarak şu şekilde açıklama yaparlar; çelik evler 70 yıllık, prefabrik evler ise 50 yıllık bir kullanım ömrüne sahiptir. Bunun için  elbette ki düzenli bir şekilde bakım yapılması da son derece önemlidir. Yapıların bakımları ne kadar eksik olursa kullanım süresi de o kadar kısalacaktır. Bunu da göz ardı etmemek gerekir.

Ev Malzemesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Prefabrik evler, enerji tasarrufu olan ve hızı bir inşaat süreci sunarlar. Aynı zamanda estetik olarak farklı seçenekleri mevcuttur. Çelik evler ise, deprem ve yangın gibi doğal afetlere karşı çok daha güvenlidir. Bundan dolayı, ev malzemesi tercih ederken, ilk olarak bütçeniz, tercih ve ihtiyaçlarınız gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu faktörleri dikkate alıp değerlendirme yaptıktan sonra, en uygun ev malzemesi tercihinizi yapabilirsiniz. Prefabrik ev fiyatları ekonomik hafif çelik ev fiyatları ise pahalıdır. 

Son Eklenen Yazılar

Tek Katlı Çelik Villa Tercih Etmeniz İçin 10 Neden

Tek Katlı Çelik Villa Tercih Etmeniz İçin 10 Neden

Çelik evler, bir yapının ana taşıyıcı sisteminde çelik malzemenin tercih edildiği yenilikçi ve...

11.06.2024
Tiny House Depreme Dayanıklı Mı?

Tiny House Depreme Dayanıklı Mı?

Türkiye’de özellikle son dönemlerde görülen deprem yüzünden pek çok kişi kendi yaşadıkları bi...

11.06.2024
Müstakil Villa Yapacaklara Düşük Maliyetli Çözümler

Müstakil Villa Yapacaklara Düşük Maliyetli Çözümler

Müstakil bir villaya sahip olmak, bir çok kişinin hâyâlidir. Güzel ve bahçeli bir villaya sahi...

11.06.2024
İletişim Formu

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun, size özel avantajlarla YENİ BİR HAYATA GEÇİN

+90
0850 305 33 69
0216 606 65 54