Çelik Konstrüksiyon Ev Ruhsatı Nasıl Alınır?

Günümüz koşullarında yeni bir ev sahibi olabilmenin avantajlı yöntemlerinde çelik konstrüksiyon ev modelleri yoğun şekilde talep gören seçenek olarak bilinmektedir. çelik konstrüksiyon ev çelik profil çeşitlerinden oluşturulmuş çatı duvar ve döşeme seçeneklerinden meydana getirilen ev türüdür. konuyla ilgili en çok araştırılan durum ise çelik konstrüksiyon ev ruhsatı nasıl alınır sorgulamasıdır.

Ev ruhsatı almak için öncelikle evin bulunduğu yerdeki belediyelere veya il özel idarelerinin imar bürolarına başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvurularda dilekçelere ek olarak statik proje ve mimari projede bulunmalıdır. Ayrıca su tesisat projesi, elektrik, tapu gibi belgelerin haricinde ebatlı kroki kesim hesabı veya röperli hesabının da evraklar dâhilinde bulunması gereklidir. Evrakların tamamlanması halinde başvuru yapılabilmekte olup çelik konstrüksiyon ev sahiplerinin ruhsat alabilmesi ortalama 15 günü bulmaktadır. Çelik ev ruhsatları 1 defaya mahsus verilen ruhsat tipleridir. Bu sebeple ruhsat alınma sonrasında oluşabilecek evle ilgili sorunların 5 yıl içinde tamamlanması gerekir. İstisnai durumlarda bu 5 yıllık süre uzatılabilmektedir.

Çelik Konstrüksiyon Evler

Çelik konstrüksiyon evler taşıyıcı sistemi dahilindeki profillerin bütünleştirilmesi şeklinde yapılan evlerdir. Çatısı, duvarı ve döşemesi birbirine uyumlu olacak statik ve mimari proje dâhilinde yapılmaktadır. Prefabrik ev modellerine benzerliği bulunan çelik konstrüksiyon evler, tek kat üzerine yapılabileceği gibi birden fazla kat çıkılarak ta yapılabilmektedir. Bu durumda daha fazla çelik malzeme kullanılmaktadır.

Çelik konstrüksiyon ev modelleri özellikle deprem kaynaklı zemin sallantıları yönünden daha sağlam yapıdaki evlerdir. Dayanıklı oluşu sayesinde uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilecek yapıdadır. Bu yapı tekniğinde kullanılan malzemelerin kalitesi bina veya tek katlı ev yaşını da uzatmaktadır. Bu tarz evlerin kurulum şekli ve inşa aşamaları ise uzmanlıkla yapılabilen kolaylıktadır.

Çelik Evler ve Prefabrik Evler Arasındaki Fark

Günlük koşullarda insanların ev arayışına en uygun bütçeli seçeneklerin çelik konstrüksiyon ev ve prefabrik evler olduğunu görmekteyiz. Maliyeti bakımından çok tercih edilen çelik evler ve prefabrik evler arasındaki fark ise şu şekilde özetlenmektedir. Prefabrik ev modelleri belli bir firma ile anlaşma sağlanması sonrasında isteğe bağlı talepler göz önünde bulundurularak fabrika ortamında üretim inşası yapılan evlerdir. üretimi tamamlanması sonrasında nakliye ile satın alınmış araziye getirilip kurulumu yapılmaktadır.

Çelik evler ise kişinin kendi arazisi içinde belirlenen yerde kurulum inşası yapılan evlerdir. Gerekli olan birleşimler ve tüm parçalar kurulumun daha fonksiyonlu bir düzene sahip olmasını sağlamaktadır. Ayrıca evin dış ve iç kaplamaları ev üzerinde yapılıyor olup yalıtımlı bir inşa haline dönüştürülmektedir. Bu durum evin daha da dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

Çelik Konstrüksiyon Ev Özellikleri 

Dayanıklı oluşu yönünden çelik konstrüksiyon ev özellikleri daha çok öne çıkan kişisel seçenekleri de etkilemektedir. Çünkü her aile güvenli ve sağlam temeller üzerine kurulmuş bir evde oturmak istemektedir. Çelik evler, günümüz koşullarında betondan yapılmış evlerin yerini almaya başlamıştır. Birçok özelliği yönünden inşaat alanında da avantajlar sunan evlerdir. Çelik konstrüksiyon ev özellikleri ise aşağıdaki gibi sıralanır.

·         Sağlam ve dayanıklı olması

·         İklim veya bölge fark etmeksizin her yerde yapılıp kullanılabilmesi

·         Sağlam bir ev yapısı olmasına rağmen hafif olması nedeniyle depreme karşı afetlerde dayanıklılık payı yüksek olması

·         İnşası kolay olması ve betonarme şeklinde yapılan evlere nazaran daha kısa sürede yapılıp tamamlanabilen özellikte olması

·         İnşaat sektörü açısından avantajlı olması

·         Ev sahipleri yönünden güvenli yapı olarak tanımlanması

·         Yalıtım düzeyini maksimum seviyeye çıkarabilmesi

·         Ev maliyetinin düşük olması nedeniyle özellikle arazilerde çokça tercih edilmeye başlanması

·         İnşa edilmesi halinde doğaya zarar verecek atık miktarını en az seviyede bulundurması (Bu durum doğallığını bozmayan bir yapıda olduğunu gösterir.)

·         Kolay kurulum ve montajı olması

Çelik konstrüksiyon ev özellikleri kapsamında kurulum montajıyla ilgili bilmeniz gerekenler de vardır. Bunlar; çelik evin malzemeleri fabrika ortamında ısıtılarak yapıldığıdır. Malzemeler parçalar halinde tamamlanıp tıpkı bir lego oluştururcasına uzman ekipler tarafından arazide birleştirilmektedir. Bu nedenle inşaat sektörüne yönelik birçok ev modellerinde yeni nesil tasarım ev şeklinde de çokça tercih edilen evler olmaya başlamıştır.

Çelik Konstrüksiyon Ev Yapımı

Çelik kontrüksiyon ev yapımı kapsamında ilk öncelik hangi araziye yapılacaksa o araziye uygun talepler doğrultusunda projesine başlanmasıdır. Bu projelerin oluşturulmasında süreç kısmen yavaşlatılabilmektedir. Çünkü kişisel taleplerle ilgili düşüncelerin net detaylar şeklinde belirtilmesi gereklidir. Taslak proje çıkarılması sonrasında gerçek çelik yapı projesine geçilmektedir. Proje aşaması tamamlanması ile çelik evin inşasına başlanma adımına geçilmektedir.

Çelik evin inşasına başlanması halinde gereken tüm bina malzemeleri özel fabrika fırınlarında ısıtılarak üretilir. Üretim sonrası yapılacak işlem ise zemin hazırlığı olarak bilinmektedir. Bu kısım bina sağlamlığı ve dayanıklılığı yönünden en önemli kısımlardan biridir. Zemin çalışması ardından çelik ev çerçevesi belirlenir ve malzemeler birleştirilmeye başlanır. Birleştirilen yapı gereken kaplamanın yapılması ise son işleme yön verir. Son adım ise yapının döşenmesi olarak bilinmektedir.

Çelik konstrüksiyon ev yapımı kapsamında dikkat edilmesi şart olan durumlar vardır. Özellikle zemin konusu kesinlikle es geçilmemesi gereken konudur. Bina sağlamlığı açısından gerekli olan bu durum atlanırsa ileriye dönük sorun oluşturması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle alanında deneyimli ve uzman firmalarla iletişime geçerek çelik konstrüksiyon ev yaptırmayı tercih etmelisiniz.

Çelik Konstrüksiyon Ev Modelleri

Dayanıklı evler bünyesinde değer gören ve çokça ilgi çeken çelik konstrüksiyon ev modelleri tek katlı yapılan ev modelleri şeklinde değerlendirilmemelidir. Çünkü birçok yönden geliştirilebilen inşa özellikleri vardır. bu nedenle villa tipi evler, dubleks evler veya triplex evler şeklinde belirtmek daha uygundur. Kişisel isteğe göre de olanak sağlayan imkânlar tanıyan ev modelleridir. 

Son Eklenen Yazılar

Çelik Ev İç Tasarımları Nasıl Olmalı?

Çelik Ev İç Tasarımları Nasıl Olmalı?

Çelik evler, günümüzde giderek popüler hale gelen modern ve endüstriyel tarzda konutlardır. Bu ...

15.05.2024
Nivars'da Uygun Fiyatlı Prefabrik Ev Modelleri

Nivars'da Uygun Fiyatlı Prefabrik Ev Modelleri

Günümüz koşullarında enflasyon nedeni ile bir ev sahibi olabilmek çok yüksek maliyetlere sebep...

14.05.2024
Neden Tiny House Tercih Ediliyor?

Neden Tiny House Tercih Ediliyor?

Taşınabilir evler günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Sizde tiny house yaşamı t...

14.05.2024
İletişim Formu

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun, size özel avantajlarla YENİ BİR HAYATA GEÇİN

+90
0850 305 33 69
0216 606 65 54