Arsa Üstüne Bungalov Nasıl Yapılır?

Arsa üstüne bungalov yaparak tatil, konaklama ya da ticari amaçla kullanabilirsiniz. Bungalov evler, son yılların en popüler yapıları arasında yer alır. Tatil beldelerine inşa edilen bungalovlar, otel gibi kullanılmakta ve doğal bir konaklama alanı sunmaktadır. Hobi bahçelerine, tarlalara da bu tür yapılar inşa edilebilir. Arsa üzerine bungalov yaparak tamamen yaşam alanı olarak da kullanmanız mümkündür. 

İmar izni bulunmayan ve tarla olarak kabul edilen alanlarda, inşaat yapmanın bazı şartları vardır. Bu şartları taşıyacak şekilde bungalovları inşa edebilirsiniz. Bungalov inşa etmek için gerekli izinler de alınmalıdır. 

Bungalov Ev Nedir?

Bungalov ev, ahşap malzeme kullanılarak yapılan, tek kat olarak inşa edilen konaklama alanlarıdır. Bu alanların bir buçuk katlı olması da mümkündür. Geniş bir zemine oturtulan bu evlerin sundurması, balkonu bulunur. Bungalovların iç kısmında ise birkaç oda bulunur. 

Bungalovlar genellikle orman içlerine inşa edilir. Kendi tarlanıza, bahçenize inşa edeceğiniz bungalov evler de doğal bir görüntü ortaya çıkarır. Bu tarz yapıların maliyeti, beton inşaatlarla kıyaslandığında daha azdır. 

Bungalovlar ticari amaçla da kullanılır. Otel maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle insanlar tatil sırasında bungalovlarda konaklamayı tercih eder. Bungalov oteller, pansiyonlar özellikle denize yakın bir konumda olduğunda yüksek gelir getirir. 

Bungalov Yapmak İçin İmar İznine İhtiyaç Var mı?

Bungalov yapmak için imar izni olmasına gerek yoktur. Ancak imar izni olmayan yerlerde belirli şartların sağlanması halinde bungalov yapılabilir. Böylece tarlanıza, bahçenize ya da bağ şeklinde olan alanlara bungalov yapılabilir.

Bungalov evler farklı genişliklerde olabilir. 1+1 şeklinde küçük yapılar olduğu gibi genişliği fazla olan yapılardan da bahsetmek mümkündür. Burada bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olacak şekilde bir tercih yapmalısınız. 

BUNGALOV EV YAPMA ŞARTLARI NELERDİR?

Bungalov ev yapma şartlarına dikkat ederek tarlanıza, bahçenize ev yaptırabilirsiniz. İmarsız alanlara ev yapmak için ilk koşul arsanın yola cephesinin bulunmasıdır. İmar izni olmayan yerlerde ev yapmanız mümkün olmasa da alan genişliğinin %5’ine kadar yapılaşma söz konusu olabilir. Yapı genişliği ise en fazla 250 metrekare şeklinde olmalıdır. 

İmarsız alanlarda yaşanan problemlerden biri de altyapıdır. Altyapı problemleri olan yerlerde inşaat tamamlandıktan sonra ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle gerekli çalışmaları inşaat öncesinde tamamlamalısınız.

Herhangi bir problemle karşılaşmamak adına belediye yetkilileri ile de görüşmeler yapmalısınız. Arsa üstüne bungalov yapmak için belediyeye bildirim yapmalı ve onay almalısınız. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde belediye ile sorun yaşayabilirsiniz.

Tarlaya Bungalov Yapılır mı?

Tarlaya bungalov yapmak için gerekli izin safhasını tamamlamalısınız. İzin almak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvurmanız gerekir. Tarlalar, genellikle insanların bir şeyler ekip biçmek için kullanılan yerlerdir. 

Üzerine belirli bir genişliğe kadar yapılaşmaya izin verilen tarlalar, yatırım amaçlı çok fazla tercih edilmez. Bu nedenle alıcılar, tarlaları üzerinde çeşitli tasarruflarda bulunur. Özellikle ekip-biçme işlemleri sırasında vakit geçirmek için tarlalara bungalov inşa edilebilir. Bunun yanı sıra belirli dönemlerde kafa dinleme amaçlı konaklama da tercih edilebilir. 

Bungalov İçin Ruhsat Almak Zorunlu mu?

Bungalov için ruhsat almak zorunludur. Belediyeden gerekli izinleri alıp ruhsatı çıkardıktan sonra bungalov evinizi yaptırabilirsiniz. İmar Kanunu kapsamında yapı kategorisinde yer alan  evler için ruhsat alınması gerekir. Prefabrik, bungalov gibi evler, ruhsat alınması gerekenler arasındadır. Bungalov evler için ruhsat Tarım Bakanlığından alınmalıdır.

 Arsa üzerine bungalov yapmak için gerekli şartları sağladığınız takdirde evinizi gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirsiniz. Sorun yaşamamak için gerekli tüm aşamaları vaktinde tamamlamalısınız.

Son Eklenen Yazılar

Çelik Evler Soğuk Olur Mu, Kışın Isınır Mı?

Çelik Evler Soğuk Olur Mu, Kışın Isınır Mı?

Oldukça uzun ömürlü şekilde kullanılan çelik evler soğuk olur mu? Kişilerin son derece dayanık...

20.09.2023
Tek Katlı Müstakil Ev Maliyeti Ne Kadar?

Tek Katlı Müstakil Ev Maliyeti Ne Kadar?

Müstakil ev yapmak isteyenler maliyet konusunda ciddi bir araştırma yapıyor. Maliyet konusu b...

20.09.2023
Nivars'tan Müstakil Ev Almanın Avantajları Nelerdir?

Nivars'tan Müstakil Ev Almanın Avantajları Nelerdir?

Nivars’tan ev aldığınız zaman hayalinizdeki konutlara kavuşabilirsiniz. Depreme uygun ev proj...

20.09.2023
İletişim Formu

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun, size özel avantajlarla YENİ BİR HAYATA GEÇİN

+90
0850 305 33 69
0216 606 65 54