Arsa Kiralamak Avantajlı mı?

Arsa kiralamak avantajlı bir yatırım yöntemidir. Arsalar, sahiplerinden belirli bir süre için kiralanabilir. Bunun yanı sıra kamuya ait olan arazileri de devletten kiralamak mümkündür. Devletten ya da arsa sahibinden yapılacak kiralamalarda sözleşme imzalanması ve koşulların açık şekilde belirtilmesi gerekir.

Arsa kiralarken sözleşme imzalanmadığı takdirde herhangi bir sorunla karşılaştığınızda hak iddia etmeniz mümkün olmaz. Bu nedenle yasaya uygun bir şekilde bir sözleşme hazırlanmalıdır. Sözleşme hazırlanırken bir avukattan da yardım alabilirsiniz. Sözleşmede arsaya ilişkin tüm bilgiler, net bir şekilde yer almalıdır. Parsel numarası, toplam alan, hisse söz konusuysa hisseli alanın sınırları gibi bilgiler sözleşmeye eklenir. Sözleşmeler en fazla 10 yıllık olacak şekilde hazırlanır.

Arsa Nasıl Kiralanır?


Arsa kiralama sırasında sözleşmede süre detayı oldukça önemlidir. Sürede bir değişiklik yapmak için her iki tarafın da onayının alınması gerekir. Bu nedenle sözleşme imzalanmadan önce süreye doğru karar verilmelidir.

ARSA KİRALARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


Arsa kiralarken dikkat edilmesi gerekenler bir hayli fazladır. İlk başta kullanım amacına göre hareket etmek gerekir. Arsa üzerinde nasıl bir iş yapılacaksa ona uygun bir yer seçilmelidir. Aynı zamanda altyapı durumu, ulaşım gibi pek çok detaya da dikkat etmekte fayda vardır. İş amaçlı olarak arsa kiralıyorsanız tüm bu detaylar ciddi bir önem arz eder.

Kiralanan Arsadan Nasıl Kazanç Elde Edilir?


Kiralanan arsadan kazanç elde etmek için en uygun iş kolunu belirlemeniz gerekir. Aslında tüm bunları belirledikten sonra uygun arsayı kiralamalısınız. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra yapacağınız işi seçtiğiniz takdirde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Arsanız eğer şehrin işlek caddelerinden birindeyse otopark olarak kullanmak mantıklı olabilir. Açık otopark olarak arsada gerekli düzenlemeleri yaptıktan ve izinleri aldıktan sonra işe başlayabilirsiniz. Uygun alan olması halinde oto yıkama hizmeti de verebilirsiniz.

Kiralanan arsalar üzerinde en çok yapılan işlerden biri de spor tesisi kurmaktır. Halı saha, basketbol sahası ya da tenis kortu gibi komple bir tesis kurabilirsiniz. Bunun yanı sıra alanın genişliğine göre sadece halı saha da tercih edebilirsiniz. Hobi olarak maç yapan kişilerin sayısının bir hayli fazla olması sayesinde bu işten ciddi bir gelir elde etme şansınız vardır. Yapabileceğiniz bir diğer iş ise açık hava restoran ya da kafe gibi işletmeler kurmaktır. Arsanın genişliğine göre kapalı bir alan da inşa edebilir ve hizmetlerinizi genişletebilirsiniz.

Tüm bu öneriler arasından arsanın bulunduğu konuma göre bir tercih yapmalısınız. Otopark ve halı saha gibi yatırımlar şehrin çok uzak noktaları için uygun olmaz. Şehirler arası yolların geçtiği yerler, sahil kenarları restoran işletmek için son derece uygundur.

Hangi Arsaları Kiralamak Daha Mantıklı?


Kiralanması gereken arsalar arasından uygun bir seçim yapmak son derece önemlidir. Yapacağınız işe uygun standartlara sahip bir arsa kiralamalısınız. Örneğin restoran işletecekseniz altyapısı olmayan bir yeri kiralamamalısınız. Bunun yanı sıra doğal afet riskini de her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle sel, fırtına gibi doğa olaylarının sıklıkla yaşandığı bölgelerde arsa üzerine inşa edeceğiniz yapıların dayanıklılığına dikkat etmelisiniz.

Arsa Kiraları Neye Göre Belirlenir?


Arsa kiralarının belirlenmesinde emsal değerler söz konusudur. Bunun için daha önce kiraya verilen ve emsal kabul edilen arsanın emlak vergisi değeri öğrenilmelidir. Bu değerin %5’ine karşılık gelen tutar, kira bedeli olarak tespit edilir. Bu bedel minimum tutardır. Arsa sahibi daha yüksek bir tutar da öngörebilir.

Kiralık Arsa Fiyatları Ne Kadardır?


Kiralık arsa fiyatları, arsanın bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Arsa kiralarken bütçenize uygun bir seçim yapmalısınız. Borçlanarak bir arsa kiralamak yatırımlarınızın getirisinin net olmadığı durumlarda riskli bir seçenek olur. Bu nedenle doğru bir planlama yapmanız önemlidir.

Hatalı bir planlama ile yapılan yatırımlar maddi kayıp yaşamanıza ve zarar etmenize sebep olur. Bunun sonucu olarak da kısa sürede işletmenizi kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için yatırımlarınızı yapmadan önce bir uzman desteği alabilirsiniz. Uzman desteği sayesinde riskleri daha iyi görebilir ve en doğru yatırımı yapabilirsiniz. Arsa kiralamak ve yatırımlarınızı doğru alana yönlendirmek için Niv Arsa danışmanlığından yararlanabilirsiniz.

Son Eklenen Yazılar

İmarsız Arsaya Çelik Ev Yapılır Mı?

İmarsız Arsaya Çelik Ev Yapılır Mı?

Kullanılması gereken tüm malzemeleri fabrika tarafından üretilmekte olan ev tiplerinden imarsı...

13.10.2023
Müstakil Ev Tercih Etmek İçin 8 Neden

Müstakil Ev Tercih Etmek İçin 8 Neden

Daha rahat kullanımı ve de kullanışlı olması ile müstakil ev tercih etmek için nedenler pek ço...

13.10.2023
Arsa Yatırımında İdeal Bekleme Süresi Nedir?

Arsa Yatırımında İdeal Bekleme Süresi Nedir?

Arsaların birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Arsa yatırımı yaparken beklentilerini...

13.10.2023
İletişim Formu

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun, size özel avantajlarla YENİ BİR HAYATA GEÇİN

+90
0850 305 33 69
0216 606 65 54